0850 562 78 62
Sosyal Medya Hesaplarımız

Protherm Lynx

Kombi son zamanlarda herkesin kullandığı bir cihaz haline gelmiştir. Kombi almak isteyenler detaylı bir araştırma yaptıklarını zaman Protherm markasının Lynx modelinde aradıkları özellikleri rahatlıkla bulabilmektedirler. Kendini geliştiren bir marka olan Protherm kullanıcılarına her konuda kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaktadır.

Protherm Lynx Arıza Kodları

Ne kadar güvenilir bir markada olsa kombi gerekse kullanım şeklinden gerekse kullanım süresinden dolayı bazı zamanlar arızalanabilmektedir. Fakat Lynx geliştirmiş olduğu özellikler sayesinde oluşan arızanın kodunu size ekranda göstermektedir. Bu arıza kodlarını gördüğünüz zaman yanlış müdahale yapmamanız için Protherm markası sitesinde size bu kodların anlamını ve çözüm yollarını anlatmaktadır. İşte Lynx marka kombinin arıza kodları ve çözümleri:

Koruma Fonksiyonları

Ab Kodu

Antiblokaj bir arıza değil sadece koruma fonksiyonudur. Kombiye elektrik geliyor ama hala devam ediyorsa devir daim pompası 6 saatte bir 15 saniye kadar kendiliğinden çalışarak sıkışma oluşumuna engel olur. Cihazın bu koruma fonksiyonu devreye girdiği zaman kombinin ekranın da bu ibare yer almaktadır. Aynı durum üç yollu vana 6 saatte bir konum değiştirerek sıkışmayı engellediğinde de yaşanmaktadır. Bu koruma fonksiyonu devreye girdiği zaman da ekranda aynı ibare yer almaktadır.

Fr Kodu

Kombiye gelen elektriğin kesilmesi durumunda çalışmasını devre dışı bırakır. Elektrik geldiğinde ise yeniden devreye girerek çalışır hale gelir.

F01 Arıza Kodu

 Tesisat su sıcaklığının 98°C nin üstüne çıktığı veya eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 130°C üzerine çıktığı zamanlarda bu arıza sorunu yaşanmaktadır. Kombi bu durumda bloke haline gelmiş olur. Böyle bir sorun yaşandığı zaman zaman ana eşanjörde kireç-tıkanma, pompada sıkışma, kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma, sensör arızası, anakart arızası, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma gibi arızalar söz konusu olabilmektedir.

F02 Arıza Kodu

 Bu arıza durumunda Lynx model kombi sıcak su vermeyecektir çünkü sıcak su sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun yaşanmış olabilir.

F03 Arıza Kodu

 Tesisat gidiş suyu sensöründe arıza olabileceğini belirten koddur. Bu arıza durumunda sensörde, sensör kablolarında ya da borularında problem olmuş olabilir.

F04 Arıza Kodu

Ateşleme, iyonizasyon (gaz yokluğu) arızasıdır. Dairede gaz gelip gelmediği kontrol edilmelidir.

F05 Arıza Kodu

 Hava akış sorunudur. (Atık gaz sistem sorunu olarak da bilinir). Cihazın fan motorunda veya hava akış anahtarında problem olduğunu bildirir.

F06 Arıza Kodu

 Tesisat dönüş suyu sensöründe arıza yaşandığını gösterir. Bu arıza durumunda tesisat dönüş suyu sensöründe arıza, sensör borularında nem, sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre gibi sorunlar olmuş olabilir.

F09 Arıza Kodu

 Fan çalışmadığı halde prosestat kontaklarının kapalı bir halde olduğunu gösteren arıza kodudur bu arıza durumunda sorun çoğunlukla prosestat ile alakalı olmaktadır. Düşük ihtimal de olsa sorun elektronik kartta yaşanmış olabilir.

F10 Arıza Kodu

 Tesisat su basınının düşük veya yüksek olduğunu haber veren arıza durumudur.

F11 Arıza Kodu

Kombinin tesisat gidiş-dönüş sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı 40°C olduğu durumda bu hata kodu ekranda yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve kalorifer vanalarının açık olup olmadığını teyit etmek gerekir, kapalı ise açık konuma getirmek gerekir.

F12 Arıza Kodu

 Şebeke geriliminin 165 V ın altına düştüğü durumlarda kombi bu hata kodunu verecektir. Sıfırlama gerektiren bir arıza değildir çünkü cihaz otomatik sıfırlama yapacaktır.

F13 Arıza Kodu

 Cihazın tesisat dönüş suyu sıcaklığı tesisat gidiş suyu sıcaklığından 7°C fazla olur ise kombinin ekranında bu hata kodunu belirir.

Protherm Lynx Arıza Kodları Çözümleri

Protherm Lynx Arıza Kodları Çözümleri için öncelikle cihazınızın verdiği arıza kodunu dikkate alarak, basit müdahalelerde bulunabilirsiniz . Örneğin kombinizde F10 Arıza Kodu belirdiğinde tesisat su basıncını yükseltmeniz gerektiğini, F6 Arıza Kodu belirdiğinde petek vanalarını kontrol ederek vanalar kapalıysa açmanız gerektiğini bilerek uygulayabilirsiniz. Arızayı gideremediğiniz taktirde çağrı merkezimizi arayarak teknik ekibimizden yardım talebinde bulunabilirsiniz.