0850 562 78 62
Sosyal Medya Hesaplarımız

Protherm Leopard

Yaşam alanımızda da çok sık kullandığımız kombilerin kalitesi ve güvenilirliği çok önemlidir. Çünkü kombilerde oluşan arızalar tehlikeli bir hâl alabilmektedir. Protherm Leopard kombilerde bulunan arıza kodları arızaları çözümleye büyük ölçüde yarar sağlamaktadır.

Protherm Leopard Arıza Kodları, Nedenleri ve Çözümleri

Kombiler artık gelişmiş özelliklere sahip olduklarından dolayı herhangi bir arıza yaşadıkları zaman gelişmiş panel özellikleri sayesinde sizlere arızanın ne olduğunu anlatan arıza kodları vermektedir. Kombiye yanlış bir müdahale yapmamanız için bu arıza kodlarının ne anlama geldiğini bilmeniz ve nasıl müdahale etmeniz gerektiğini öğrenmeniz işinize yarayacaktır. İşte Protherm Leopard model kombinin arıza kodları ve çözümleri:

F0 Arıza Kodu

 Leopard “MODE” tuşlu cihazların ekranında bu hata kodu görünüyor ise sistem basıncı düşük demektir. “MODE” tuşuna bir kez basarak cihazın ekranında basınç değerini 30 saniye kadar görüntüleyebilirsiniz.

F1 Arıza Kodu

 Bu kod Işığı ekranda belirdiği sırada 4.led de yanıp sönmeye başlar. Bu arıza durumu kombinin ateşlemesi ile alakalı bir sorun olduğunu gösterir.

F2 Arıza Kodu

 F2 arıza kodunun yanma sebebi kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında kısa devre ve kopma durumu olduğunda verilen kodu göstermektedir.

F3 Arıza Kodu

 Kombi ekranında bu hata kodu var ise kombide aşırı ısınma sorunu var demektir. Bunun nedeni kombiye gelen boruların vanalarının kapalı olması olabildiği gibi aynı zamanda pompanın sıkışması, kalorifer filtresinin tıkanması, kalorifer tesisatında tıkanma, sensör arızası, kart arızası, ana eşanjörde arıza yaşanmış olabilir.

F4 Arıza Kodu

 Leopard kombide sıcak su sensöründe sorun olduğunu haber veren hata kodudur.

F5 Arıza Kodu

 Leopard model cihazlarda dış hava sensör arızası olduğunu bildirir.

F9 Arıza Kodu

Bu arıza kodunda 3.ledin de yanıp söndüğünü göreceksiniz. Bu arıza kodu ve ledin yanıp sönmesinin nedeni cihazınızda dış hava sensörü ile ilgili bir sorun olmasıdır.

Protherm Leopard Arıza Kodları Çözümleri

Protherm Leopard marka kombinizde herhangi bir sorunla karşılaştığınızda arıza kodlarına bakarak bazı ufak çözüm teknikleri ile sorunu çözebilirsiniz. Örneğin; F3 arıza kodu alındığında kombi altındaki vanaların kontrolünü sağlamalısınız. Vanaların açık olduğundan emin olun. Daha sonrasında kombi eğer kış konumunda ise kalorifer vanalarını kontrol etmelisiniz. Eğer kapalı ise açmalı ve en az 3 kaloriferin açık durumda olduğundan emin olmalısınız. Değilse de vanaları açmalısınız. Sorun hala devam etmekte ise kombiyi kapatıp yeniden çalıştırın ve bu işlemi maksimum 3 kez tekrarlayın. Eğer hala daha cihaz aynı hata kodunu vermeye devam ediyor ise donanımsal bir hata olabilir. En kısa zamanda Protherm yetkili servisi ile iletişime geçilmeli ve uzman ekipler tarafından müdahale edilmelidir.