0850 562 78 62
Sosyal Medya Hesaplarımız

Protherm Leon

Protherm Leon kombi, Protherm’in yoğuşmalı kombi modelidir. Oldukça düşük bir yakıt sarfiyatı bulunan bu kombi 24-28 kW güç seçeneğinde çalışmaktadır. Ayrıca bu mükemmel cihaz HiTech Turbo esanjörtüne sahiptir. Özellikle su basıncının düşük olduğu alanlarda daha etkili bir hizmet sunabilmesi için düşük su basıncında da çalışabilme özelliği vardır. 7 Lt. genleşme tankı bulunan bu modelin aşırı soğuk alanlarda kullanımına olanak sağlamak için donmalara karşı korumasıda mevcuttur.

Protherm Leon Arıza Kodları, Nedenleri ve Çözümleri

Protherm Leon marka kombiler her ne kadar az arıza veren kombiler arasında yerini alsa da yine de belirli nedenlerden dolayı arıza verebilir. Protherm Leon arıza kodları, nedenleri ve çözümleri aşağıda yer almaktadır.

F0 Arızası

F0 arızası, düşük su basıncından kaynaklanan bir arızadır.

F1 Arızası

Bu arıza kodu, aşırı derecede sıcaklıktan olayı emniyet termostatının zarar görmesinden kaynaklanır.

F2 Arızası

F2 arızası genel olarak sıcak su sensöründe oluşan bir arızadan kaynaklanır.

F3 Arızası

Tesisat suyu sensör arızası olarak bilinen F3 arıza kodu, dijital ekrana anahtar sembolü ve F3 yazısının yanması ile anlaşılır.

F4 Arızası

F4 arızası gaz gelmemesi, gazın olmaması durumlarında ortaya çıkan bir arıza kodudur.

F5 Arızası

Gaz çıkışında, temiz hava girişinde bir problem olması ya da tıkanma ya da geri tepme gibi sorunların olması durumunda kombi kendini emniyete alarak çalışmayı durdurur. F5 arızası genellikle fan ya da anakarttan kaynaklanmaktadır.

F6 Arızası

Dış hava sıcaklık sensöründe bir sorun ortaya çıkarsa F6 arıza kodu yanar.

Protherm Leon Arıza Kodları Çözümleri

Protherm Leon marka kombinizde karşılaşabileceğiniz arıza kodları hakkında bilgi verdik. Genelde çoğu arıza nedeni aşınma yada donanımsal arızalar nedeniyle meydana gelse de bazı durumlar küçük müdahaleler ile düzeltilebilecek arızalardır. Örneğin; F0 düşük basınç arızası alındığında Protherm Leon kombiye sol alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile su doldurmalısınız. Doldurma musluğunu sola çevirdiğiniz zaman su sesi duymuş olmanız gerekmektedir. Su sesi sonrasında ekrandaki bar değerini kontrol etmelisiniz.

Bar değeri 1,5 e geldiği zaman siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız. Sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise hemen ardından resetleme işlemi yapılmalıdır. Eğer sorun hala çözülmez ise Protherm Leon model kombinizi kendi yetkili servisi olan Protherm servisine kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Protherm yetkili servisi uzman kadro ve etkili araç gereçleri ile sorunu en kısa sürede tespit eder ve ardından tamir işlemini başarıyla gerçekleştirir.