0850 562 78 62
Sosyal Medya Hesaplarımız

KOMBİ BAKIMI

Anasayfa » Kombi Servisi » KOMBİ BAKIMI

 

KOMBİ BAKIMI

NEDİR?, NASIL YAPILIR?, ÖNEMİ NEDİR?

Günümüzde sıklıkla her evde ve işyerlerinde bulunan hem ısınmayı hem de sıcak su üretimini sağlayan farklı türde modellerde bulunan kombiler, periyodik olarak uzman teknisyenler tarafından periyodik genel kombi bakımı gerektirmektedir.

Bu yazımızda kombi bakımı; nedir,  nasıl yapılır,  faydaları nelerdir,  yapılmazsa ne olur, kombi bakımı ücreti  gibi kombi bakımı hakkında temel bilgileri paylaşacağız.

KOMBİ BAKIMI

Hem doğalgaz hem elektrik hem de suya ihtiyacı olan kombiler yazın sıcak su kullanımı kışın ise hem sıcak su kullanımı hemde ortam sıcaklığını istediğimiz sıcaklığa getirmek için hemen hemen senenin 365 günü aralıksız çalışırlar. Cihazının su grubu, radyatörler, 3 yollu vana, suyla temas eden tüm parçalar haliyle zamanla çürür yada çalışma özelliğini kaybederler, diğer mekanik parçalar ise gerek iç etken gerek dış etkenlere maruz kalarak çalışma özelliğini kaybederler. Cihazdaki çalışan tüm parçalar birbirine uyumlu çalışırken en basit bir parçanın düzgün çalışmaması sonucu arızaya sebebiyet verecek, eğer bir arıza olmasa bile kombinin anormal olarak çalışması nedeniyle diğer parçalara zarar verecek veya verimsiz çalışacaktır. En önemlisi de cihazın ömrü kısalacak ve en kötüsünü düşünecek olursak da facialara yol açacaktır. Kombi bakımı, Cihazın güvenliği,  cihazın düzgün çalışması, kullanıcı güvenliği ve konforu açısından kombi bakımları usulüne uygun uzman kişiler tarafından düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

KOMBİ BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Kombi Bakımı; Kombi yetkili servisi bünyesinde hizmet veren, ısıtma ve gaz yakıcı cihazlar konusunda eğitim almış deneyimli teknik personel tarafından yapılması gereken bir uygulamadır.

Kombi Bakımında kullanıcı olarak yapacağınız müdahalelerde ve ucuz kombi bakımı yaptığını iddia eden şahıslara güvenerek yaptırdığınız bakımlar size arıza olarak geri dönecek maddi ve manevi kayıplara sebebiyet verecektir. Kombi bakımınız önemsemenizi ve ciddiye almanızı tavsiye ediyoruz.

Madde Madde Kombi Bakımı

Kombi bakımda öncelikle kombi çalışır durumdaysa sıcak su ve kalorifer yanma durumu konrol edilir. Genel muayene yapılır. Ardından kapakları açılarak sırasıyla aşağıda belirtilen işlemler uygulanır

 1. İşlevsel Parçaların düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
 2. Arızalı bir parça tespit edilmesi durumunda kullanıcı bilgilendirilerek müdahale edilir.
 3. Kombideki mevcut su boşaltılır,
 4. Genleşme tankının  basıncı ölçülür, olması gereken bar seviyesine ulaştırılır.
 5. Kalorifer filtresi yerinden çıkartılarak temizlenir
 6. Sıcak su hattında bulunan pislik tutucular temizlenir
 7. Hermetik kombilerde Fan motoru sökülerek yıkanır ve kurutulduktan sonra yağlanarak yerine takılır
 8. Ana esanjör tozdan arındırılır.
 9. Ateşleme bujileri ve iyonizer elektrodu kontrol edilir gerekir ise bir zımpara yardımıyla temizlenir,
 10. Üç yollu vana sökülerek temizlenir, temizleme sonrası yağlanarak yeniden yerine takılır,
 11. Cihazın baca bağlantıları kontrol edilir
 12. Bacalı cihazlarda baca çekişi kontrol edilir buna bağlı emniyet sensörleri fonksiyonları kontrol edilir
 13. Ateşleme otomatiğinin gaz kesme fonksiyonu test edilir
 14. Cihaz gaz ayarları yapılır ön yanma ayarı, kısmi güç ve tam güç fonksiyonları kontrol edilir
 15. Cihazının genel tozu pisliği temizlenir.
 16. Elektrik aksamında bir kopukluk olup olmadığı kontrol edilir
 17. Su sızdırmazlık kontrolleri yapılılır
 18. Gaz sızıntısı olup olmadığı kontrol edilir.
 19. İşlemin başında cihazdan boşaltılan su yeniden eklenir. Bar seviyesi 1,5 e çıkartılır,
 20. Cihaz sıcak su ve petek konumunda çalıştırılır,
 21. Sıcak suyun ve peteklerin ısınma durumu kontrol edilir
 22. Peteklerin havası kontrol edilirek reglaj ayarı yapılır.
 23. Tüm kontroller bittikten sonra cihaz devreye alınır ve kullanıcıya teslim edilir

   KOMBİ BAKIMININ FAYDALARI

Çoğu kullanıcı kombi bakımının gereksiz olduğunu düşünür ve bu işlemi yaptırmaz. Hatta kombisi arızalanmadan servis çağırmaz ve, arızalansa bile servis çağırmadan kendi imkanlarıyla çözmek ister. Bilinmelidir ki insanlar tarafından yapılan her cihaz bakıma ihtiyaç duyar. Bakım, hem cihaz sağlığını ve verimliliğini hem de tüketicinin konforunu ve memnunuyetini esas alır. Ülkemizde onlarca çeşit marka kombi bulunsa da bütün markaların ilk önceliği  kombi bakımlarının düzenli olarak yaptırmanız hususundadır. Herkes tarafından bilinen en önemli gerçeklerden biri de bakımlı olan herhangi bir şeyin (bu herhangi bir şey olabilir); sağlığı da iyi olur ömrü de uzar değer de kazanır. Peki bu bakım işlemi neden bu kadar önemlidir tüm servisler ve kurumlar kombi bakımı yaptırmanız hakkında ısrar ederler hatta doğalgaz faturalarının arka bilgilendirme kısmında bile kombiniz bakımını düzenli olarak yaptırmanız hakkında bilgilere yer verir.

 • Güvende olmanı sağlar
 • Zehirlenmeleri önler
 • Cihazınızın ömrü uzar
 • Yakıtta tasarruf sağlar
 • Sıcak su ihtiyacınızı karşılarken daha az enerji ve yakıt sarfeder
 • Isınma ihtiyacınızı karşılarken daha az enerji ve yakıt sarfeder

   4 MADDEDE KOMBİ BAKIMININ ÖNEMİ

 • Güvenlik

Kombiler her ne kadar güvenlik açısından sensör ve materyallarla donatılsa da bakımsız kalan ve bu şekilde kullanılmaya devam edilen kombiler kullanıcının sağlık ve güvenliğini  tehlikeye atar. Düzenli bakımları yapılmamış kombiler gaz kaçakları, elektrik aksamında kablolarda kesilmeler, mekanik aksamda arızalar, çürümüş borular  mevcut ise tespiti yapılamayacağından tehlikeli durumların yaşanılmasına sebep olabilir. Genel bakım esnasında tespit edilen aksaklıklar ortaya çıkartılarak giderilir. Uzman ekip tarafından yapılan kombi bakımı güvenlik açısından oldukça önemlidir.

 • Verim

Özel donanıma sahip kompleks yapıda bulunan kombilerdeki tüm parçalar, diğer işleyen parçalar ile birlikte uyum içinde çalışır ve cihazınızın en yüksek performansta çalışmasını sağlarlar. Bu parçaların herhangibirinin arızalanması durumunda hiyerarşiyi bozularak kombinin verimsiz çalışmasına neden olur kombiden verim almak imkansız hale gelir. Kombi genel bakımı düzenli şekilde yapıldığı sürece alınan sonuç her daim beklentilerinizi karşılayacak yönde olur. Kombiden maksimum düzeyde verim alınmak isteniyorsa kombi bakımını yaptırmak gerekmektedir.

 • Konfor

Bakımsız kombi kullanımında genellikle  kullanıcılar sürekli sorunlarla karşılaştığını artık başa çıkamadığı bir gerçektir. Bu sorunların temel sebebi bakımsızlıktır. Bakımsız kalan ve uzun süre bakım yapılmadan kullanılmaya devam edilen kombilerin olası arızaları ya da sonradan oluşturacağı arızalar tespit edilemez. Duştayken sıcak su kesilir, bulaşık yıkarken su soğuk gelir, gecenin bir yarısı kombi bozulur ve soğuk bir sabaha uyanırız, kış ayında kombi harıl harıl çalışsa da,  gayet yüksek faturalar gelse de petekler kendini bile ısıtmaz,  farklı şikayetler ortaya çıkar. Bu olumsuzluklar da konforumuzun bozulmasına neden olur. Bu sorunları yaşamak yerine önceden tespit ve müdahale yapıldığı taktirde konfor seviyesi artar. İşte bu durumda da bakımın ne kadar önemli bir uygulama olduğu açığa çıkar. Yaşamımızı kolaylaştıran kombi ve ısıtma sistemlerinin konfor açısından düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir.

 •  Ekonomi

Periyodik genel bakımları yapılmış bir cihazın tüm işlevleri ve donanımları düzgün çalışacağından dolayı her zaman en iyi randıman alınabileceği için faturalar daha düşük gelecektir. Bakım esnasında tespit edilen arıza daha büyük bir arızaya yol açmadan uygun maliyetlerle karşılanacaktır. Aynı zamanda düzenli bakımları yapılan kombinizi daha uzun yıllar kullabileceğinden dolayı da ekonomik açıdan önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Uzman ekip tarafından yapılan kombi bakımı ekonomik yönden önemli bir rol almaktadır.

KOMBİ BAKIMI YAPILMAZSA NE OLUR?

Yaşam alanlarımızın ve kullanım suyunun ısınmasını sağlayan ve ısınmamızı sağlayan kombilerin, kombi bakımları düzenli olarak yapılmaması durumunda, kombinizde bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz:

 • Kombi performansında azalma faturaların yükselmesine, hem de ısı kaybına neden olur.
 • Anlık bozulmalarla karşılaşılabilir ve buda kullanıcı açısından bir maliyet çıkartabilir.
 • Yanma ayarları zamanla bozulacağından doğalgaz ve elektirik tüketimi artar.
 • Kombiyi kullanılmaz duruma sokabilecek kalıcı hasarlar oluşabilir.
 • Güvenliği tehdit altına altına alacak riskli durumlar ortaya çıkabilir.

KOMBİ BAKIMI ÜCRETLERİ

2022 yılı  Kombi Bakım ücretleri her firma için farklı olsa da 100 TL’ nin altında kombi bakımı vaatlerine kesinlikle itibar edilmemelidir.  Usulüne uygun yapılan Kombi Bakımı Fiyatları ortalama 200 TL civarında olup güncel fiyat için 05524788789 nolu hattımızı arayarak yada Whatsapp Teknik Destek Hattından güncel fiyatı öğrenebilirsiniz.