0850 562 78 62
Sosyal Medya Hesaplarımız

Klima Bakımı

Klima Bakımı Neden Gereklidir?

Klima bakımının neden gerekli olduğunu açıklamak isteriz. Biliyoruz ki klimalar, yaz-kış evlerimizde, işyerlerimizde kullandığımız, konfor sıcaklığımızı en üst düzeyde tutan aletlerdir. Özellikle de yazın bunaltıcı sıcağından, klimanın serinliğine kaçarız. Klima, birçok insan tarafından kolay kullanımıyla oldukça tercih edilen cihazlardan biridir. Özellikle de toplu yaşam alanları ve işyerlerinde vazgeçilmez bir cihazdır.

Bu önemli cihazın hem içeride hem dışarıda bir ünitesi bulunduğundan tozlanma ve kirlenme faktörü oldukça yüksektir. Fan yardımıyla hava sirkülasyonu sağlayan klima sürekli pis havayı çektiği için sıklıkla kirlenir. Bakım esnasında bu toz ve pislikler klima servisi tarafından arındırılarak cihazın olası arızaları önlenir ve performansı en üst düzeye çıkartılması sağlanır.

Klima bakımı, bir defaya mahsus değil düzenli aralıklarla 6 ayda bir yapılmalıdır.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır ?

Klima bakımı sırasında öncelikle; gaz kaçağı, elektrik kaçağı, elektrik arızası, sağlamlık, gibi durumları kontrol edilmektedir. Daha sonra iç ve dış ünitelerin kontrolleri ve hava filtresinin temizliği yapılmaktadır. Şimdi bunları gereklerini detaylı şekilde inceleyelim.

Klima Hava Filtresi Temizliği

Klimanın içerisinde bir filtre bulunur. Bu filtre yardımıyla havadan gelen polen ve tozlar filtrede tutularak havaya salınması engellenir. Ancak filtrelerin uzun süre kirli kalması sağlık açısından oldukça zararlıdır. Özellikle astımı olan, toz ve polen alerjisi olan kişiler için bir hayli tehlikelidir. Ayrıca filtre, fazla toz ve polen birikmesinden dolayı tıkanarak işlevini gerçekleştiremez duruma gelir ve cihazının iç kısmına kadar ilerler. Bu durumda arızalara ve yeteri kadar soğutma ve ısıtma işlemleri yapılamamasına sebep olur.

Bunların yanı sıra hava filtresinin tıkanması sonucunda, cihaz soğutma gerçekleştiremeyecek ve ısınmaya yol açarak kompresör arızasını da meydana getirebilmektedir.  Bu sebeplerden dolayı klima bakımı gereklidir.

Klima servisleri tarafından düzenli olarak filtre temizliğinin yapılması ve kontrollerin yapılması büyük önem taşıdığını görmekteyiz. Özellikle duvar tipi klimalarda filtre temizliği oldukça sık yapılmalıdır. Yılda en az 2 kere klima bakımı yaptırılması gerekir.

Klima Filtresinin temizlenmemesi ne gibi durumlara yol açar aşağıda göreceğiz.

 • Klimanın ısıtma ve soğutma performansları düşerek, klima eskisi gibi hava veremez hale gelir
 • Daha fazla elektrik tüketir
 • Kötü kokularla bulunduğu ortamı rahatsız edici hale getirebilir
 • İnsan sağlığına oldukça zararlıdır
 • Bulunduğu ortamın hava kalitesini düşürür.
 • Filtreden geçen toz ve pislikler cihazda arızaya yol açabilir.

Klima Elektrik Arızası Kontrolü

Bakım yapılmayan klimalarda; elektrik arızası, elektrik kaçağı, kablo aşınması gibi etkenler meydana gelebilir. Meydana gelen bu arızalar fark edilmediği takdirde oldukça büyük zararlara sebebiyet verir. Öncelikle kişiye fiziksel zarar vermesi mümkündür. Bunun haricinde klimanın parçalarına zarar vererek klimanın arızalanmasına veya kullanılamayacak duruma gelmesine sebep olabilmektedir. Böylelikle hem maddi hem manevi zarar görmüş oluruz. Klima servisi bakım esnasında; klimayı kontrol ederek bu tarz durumların oluşumunun önüne geçmektedir. Klima bakımı yaptırmak, bu açılardan oldukça önemlidir.

En başta klimanın iç ve dış ünitelerinde elektrik akımı ölçümü ile kontrol yapılmaktadır. Elektrik kaçağına bakılır, voltaj değerinin doğru olup olmadığı tespit edilir. Eğer herhangi bir olağanüstü durum varsa klima servisi tarafından düzeltilmektedir.

Klima Gaz Kaçağı Kontrolü

Düzenli olarak kontrol yapılmayan klimalarda; Gaz borusu ezilmişi delinmiş, kırılmış olabilir. Meydana gelen bu gaz kaçağı fark edilmediği takdirde öncelikle cihazın gazı eksiltmesine ve kompresörün arızalanmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda yüksek maaliyeler çıkartabilir veya cihazın kullanılamayacak duruma gelmesine sebep olabilmektedir. Klima yetkili teknik servisi klimayı kontrol ederek bu tarz durumların oluşumunun önüne geçmektedir. Klima bakımı yaptırmak, bu açılardan oldukça önemlidir.

Klima Bakımı (Klima temizliği)

Klima İç Ünite Temizliği

Klima bakımı esnasında iç ve dış ünite temizliği çok önemli bir rol oynamaktadır. Klima ünite temizliğini yapmak görünenin aksine hiç de kolay değildir. Hem klimanıza hem sağlığınıza zarar vermemek adına, klima temizliği profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Klima temizliğinde izlenmesi gereken adımlar bulunur. Gelin beraber bu adımları inceleyelim.

 • İlk olarak klimanın elektrik bağlantısı kesilir.
 • Cihazın montaj edildiği bağlantı noktalarının sağlamlık testi yapılır.
 • İç panel, nemli bir bez yardımıyla temizlenmelidir.
 • Daha sonra klima temizliğine uygun bir fırçayla, klima fanı temizlenmelidir.
 • İç ünite radyatörü klima temizleme ilacı ile tazyikli püskürtme kabı yardımıyla temizlenmelidir.
 • İç ünitedeki klima kartı ve kart kutusu da fırça ile temizlenir.
 • İç ünite aksamlarında bulunan elektronik parçaların voltaj ve ohm değerleri ölçülerek kontrol edilmelidir.
 • İç ünite sirkülasyon fan motoru yağlanmalıdır.
 • Serpantin lamelleri taranarak yamuk olanlar düzeltilmelidir.

Klima Dış Ünite Temizliği

Klima bakımında; dış ünite temizliği kişi tarafından yanlış temizlemeye maruz kaldığında, klimanın bozulması veya arızalanması gibi durumlar oluşabilmektedir.  Ayrıca genel itibariyle riskli yerlerde bulunan dış ünitelere müdahale ederken düşme riski oldukça yüksektir. Bazen kişiler elektrik bağlantısını kesmeyi unutup veya kestiğini zannedip klimayı temizlemeye yeltendiğinde kişi de klima da zarar görebilmektedir. Ya da arızaya giren bir cihazın fan motoru dönerek yaralanmalara yol açabilmektedir. Kişi temizleme esnasında yanlış temizlik malzemeleri kullanarak veya elektronik karta sıvı teması sonucu cihaza zarar verebilmektedir.

Bu gibi durumların oluşmaması adına dış ünite temizliği için klima servisine başvurmanız doğru bir davranış olacaktır.

 • İlk olarak klimanın elektrik bağlantısı kesilir.
 • Cihazın montaj edildiği ayak bağlantı noktaları kontrol edilir.
 • Dış ünite nemli bir yardımıyla silinir.
 • Dış ünite radyatörü klima temizleme ilacı ile tazyikli püskürtme kabı yardımıyla temizlenmelidir.
 • Dış ünitede bulunan klima kartı ve kart kutusu ve kapasitör fırça ile temizlenerek tozdan arındırılır.
 • Kompresör, kapasitör, kontaktör ve dış pervane, sıcaklık sensörü gibi parçaların sağlamlık testi yapılarak voltaj ve ohm değerleri ölçülerek kontrol edilir.
 • Dış ünite fan pervanesi temizlenir.
 • Dış serpantin lamelleri taranarak yamuk olanlar düzeltilmelidir.
 • Son olarak bakım işlemi tamamlandığında gaz değerleri ölçülerek eksik gaz tamamlanır.
Klima Bakımında Yetkili Servisin Önemi

Klima bakımını kişi kendisi yapmaya çalışırsa bu her açıdan zarara yol açabilmektedir. En sağlıklı ve doğru bakım, klima servisi tarafından yapılır. Gerekli klima temizlik malzemeleri bulunan donanımlı klima servis ekibi; bilinçli bir şekilde klima bakımını yaparak, yenilenmiş şekilde sizlere teslim eder.

Klima bakımı gerekli midir?

Klima bakımının, sağlık ve cihazın verimliliği açısından 6 ayda bir yapılması gerekir.