0850 562 78 62
Sosyal Medya Hesaplarımız

Buzdolabını Oluşturan Temel Parçalar

Buzdolabını Oluşturan Temel Parçalar

Buzdolabını oluşturan ve havanın buharlaşıp daha sonra yoğuşturulmasını sağlayarak istenilen soğukluğun elde edilmesini sağlayan elemanlar vardır. Bunlar önemli olan bazı parçalar şunlardır:

Kompresör: Kompresör oluşturulan soğukluğun oluşmasında rol oynayan en önemli ve temel parçadır. Eğer insan vücudu ile bir benzetme yapacak olursak bu parça için insanın kalbi diyebiliriz. Buharlaştırıcı parçasının oluşturduğu buharın yoğunlaştırıcıda yoğunlaşmasının sağlanmasına kadar tüm süreçte aktif rol oynamaktadır. Buzdolabı servisi çoğu zaman kompresörden kaynaklanan sorunlar için aranmaktadır.

Yoğunlaştırıcı: Kondenser olarak da bilinmektedir.  Kompresörden çıkan basıncı soğutucu gaz içinde dolaştırır ve bunun sonucunda dışarıya ısı verir. Daha sonra bu soğumuş havayı filtreye iletir. Bu ısı verimini ise fanlar yardımı ile gerçekleştirmektedir.

Filtre: Drayer diye de bilinen bir parçadır. Montaj esnasında oluşan tozları, kaynak atıklarını ve zamanla kullandıkça oluşacak olan kompresör aşınmasından kaynaklı demir tozunu filtreleyerek içerisinde tutar. Ayrıca oluşabilecek asitleri ve nemi engeller.

Buharlaştırıcı: Diğer adıyla evaporatör olarak da bilinmektedir. Bu parçada düşük sıcaklık ile düşük basıncın kabin ısısını alarak buharlaşması sağlanır.  Yapımında pirinç, çelik, bakır gibi madenler kullanılır.