0850 562 78 62
Sosyal Medya Hesaplarımız

Buzdolabı İçin Pratik Bilgiler

Evimizde kullandığımız beyaz eşyaları her zaman en iyi şekilde kullanarak; uzun yıllar boyunca kullanacak şekilde kalmasını isteriz. Buzdolabı da bu beyaz eşyalardan biridir. Buzdolabınızın uzun yıllar kullanılabilmesi ve içine koyduğunuz yiyecekleri ilk günkü gibi tutmasını isteriz. Buzdolabı için pratik bilgiler öğrenmek sizin bunu sağlayabilmenize olanak sağlar.

Buzdolapları icat edildikleri ilk günden bugüne dünya çapında tüm insanların mutfaklarının en başta gelene beyaz eşyalarından biri olmuştur. Bu insanların aklına o kadar yerleşmiştir ki beyaz eşya dendiğinde akla istemsiz şekilde buzdolabı gelmektedir.  

İçerdiği karmaşık ve mühendislik harikası sistemi ile sıvının buharlaşması ve aynı zamanda bu buharın daha sonrası yoğuşması sırasında elde edilen ısıyı buzdolabı içerisindeki sıcak hava ile temas ettirerek ısı alışverişi yapması sağlanır. Klimalarda da kullanılan bu teknik oldukça etkili bir yöntemdir.  Bu sayede ısı alışverişi yapan havalar sayesinde buzdolabının içi soğuk kalırken sıcaklık dışarıya gitmektedir.

Tabi ki bu kadar karmaşık bir sistemin de uzun süre çalışması ve bozulmamasını sağlamak önemli ve son derece titizlik isteyen bir iştir. Buzdolabı için pratik bilgiler kullanarak siz de buzdolabınızın uzun yıllar bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabınıza İyi Gelecek 3 Pratik Bilgi

Sıcak Yiyecekler

Çoğu kişinin yapılmaması gerektiğini bildiği ancak nedenini bilmediği şeylerden biri de sıcak yiyeceklerin buzdolabına konulmamasıdır. Oda sıcaklığının üstündeki yiyecekler buzdolabının içine kesinlikle konmamalıdır. Bunun en temel nedeni ısı dengesini bozmasıdır.

Buzdolabının içerisine sıcak bir yiyecek koyduğunuzda buzdolabının içindeki ortamın sıcaklığını düşürecektir. Bu nedenle eğer ciddi miktarlarda ve sıcaklıklarda sıcak yiyecekleri buzdolabı içine atarsanız ısı dengesini ve hatta içerisindeki bozulabilecek yiyecekleri de bozarsınız.

Isı Kaynaklarından Uzak Tutmak

Buzdolabı için pratik bilgiler konusundan bahsederken oldukça büyük sorunlara yol açabilecek bu konudan bahsetmemek olmaz. Genelde çoğu insan buzdolabını mutfağında nereye isterse oraya koyar ancak bu aslında kısmen de olsa yanlış bir durumdur. Çünkü buzdolabını yerleştirdiğiniz yere herhangi bir ısı kaynağından ısı gelmediğinden kesinlikle emin olmanız gerekmektedir.

Bu ısı kaynakları güneş, ocak ve eski tip ocaklar kullanıyorsanız herhangi bir baca olabilir. Bu gibi sıcaklığı artıran ve buzdolabına ısı veren nesnelerden uzak bir yer tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise buzdolabının zaten yoğun ya da rutin çalışmalarında fark etmeksizin motorunun ısınıyor olmasıdır.

Motor ısındığı için ekstra bir sıcaklıkta cihazınız zarar görebilir ve hatta yangınla patlamayla sonuçlanan ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca ısı cihazınızın yüzey dokusunu ve boyasını da bozmaktadır.

Mevsime Göre Buzdolabı Ayarı Yapmak

Buzdolabınızın ayarını mevsim sıcaklıklarına göre yapmak oldukça önemli bir konudur. Bunun bir numaralı nedeni ise soğuk havalarda zaten kolaylıkla buzdolabı ve içindeki yiyecekler ısınmadığı için aşırı miktarda soğutup hatta dondurmak mantıksız olacaktır. Ayrıca kışın hava soğuk olduğundan buzdolabınızın çok efor sarfetmemesi hem faturanız hem de buzdolabı ömrü için iyi olacaktır.

Yazın ise bu durumun tam tersi olarak buzdolabının sıcaklığı oldukça düşürülmelidir. Alanında uzman yetkili servisler bir buzdolabının ülkemiz yaz şartlarında termostat ayarının 3 olması gerektiğini söylüyor. Yazlar oldukça sıcak geçtiği için kıştan kalan düşük ayar hem yiyeceklerinizin bozulmasına sebebiyet verebilir hem de cihazınız soğutma işlemini tam yapamayacağı için çok fazla efor harcayarak kendisine zarar verebilir. Ayrıca gelen fazla elektrik faturası da cabası.

Buzdolabı için pratik bilgiler sizin cebinizi korurken aynı zamanda buzdolabınızın da ömrünü büyük ölçüde uzatmaktadır. Bu ve benzeri pratik bilgiler ile bilinçli bir kullanıcı olabilirsiniz. Ayrıca bilgi doğruluğunu teyit etmek için her marka ve model konusunda uzman buzdolabı yetkili servislerine bu konuda danışabilirsiniz.